Zimowisko w Nowym Teatrze - Ferie wirtualne

Szanowni Państwo,

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku ferie świąteczno-zimowe (choć wyjątkowo długie), dzieci będą spędzać w domu. Ze śniegiem za oknem (czy też nie!) w imieniu Nowego Teatru, zapraszam wszystkich na Zimowisko! Ale takie wirtualne. Zimowisko w Nowym Teatrze. Przygotowaliśmy zajęcia warsztatowe i spektakle dla najbardziej wymagających 😊. Będzie można wziąć w nich udział za pośrednictwem platformy Zoom lub bezpośrednio przez nasz serwis VOD. Część naszych propozycji jest zupełnie bezpłatna, a ceny pozostałych pozostają symboliczne bo bardzo zależy nam żeby podczas przerwy od szkoły, każde dziecko mogło spędzić czas miło i jakościowo. Będę wdzięczna za przekazanie informacji o naszym Zimowisku rodzicom i opiekunom. Ruszamy już 06.01, każdy znajdzie coś dla siebie:

 

 

 

 

 

Warsztaty

(za pośrednictwem platformy Zoom)

 

 

07-09.01.2021

„Wyśnij swój świat”

Prowadzenie: Anna Nowicka

 

Z otwartym sercem i nieposkromioną ciekawością spotkajmy się w krainie snów!

To tam każdej nocy doświadczasz zapierających dech w piersiach przygód: spotykasz tajemniczych sprzymierzeńców, wraz nimi pokonujesz potężne potwory, odczarowujesz zaklęte miejsca i odzyskujesz magiczne moce. Przemierzając nieznane krajobrazy marzeń, odkrywasz jak być Sobą! Jeśli nie pamiętasz snów, nie przejmuj się! W trakcie trzech jednogodzinnych spotkań poznamy nietuzinkowe sposoby na ich zapamiętywanie.

Poprzez pracę z intuicją, wyobraźnią i zabawy ruchowe warsztat „Wyśnij swój świat” ma na celu  rozbudzenie kreatywności, umiejętności twórczego wyrażania siebie, skupienia się i wyciszenia. Prowadząca, korzystając ze swojego wieloletniego doświadczenia tanecznego i praktyki pracy ze snami, zaproponuje uczestniczkom ćwiczenia pogłębiające świadomość ciała i rozwijające zaufanie do własnej wyobraźni.

 

Czas trwania: 1h

Wiek: 10-12 lat

Bilety: 15 zł / cykl 3 spotkań na bilety.nowyteatr.org

 

11.01.2021 11:30

„Sztuka zaangażowana”- zajęcia plastyczne

Prowadzenie: Małgorzata Wrzosek

 

Jaka będzie przyszłość? Jaki będzie teatr? Jaki mamy wpływ? Jak mówić, żeby nas słyszano?

Czym jest sztuka zaangażowana?

W trakcie warsztatu uczestnikom zostanie przybliżona specyfika sztuki zaangażowanej społecznie; historia, formy i cechy charakterystyczne.

Techniką kolażu zrobimy plakaty z ważnymi dla nas hasłami. Inspiracją będzie Polska Szkoła Plakatu, i nasze pomysły na to co przyjdzie.

 

Czas trwania: 1,5 h

Wiek 8+

Bilety: 5 zł na bilety.nowyteatr.org

 

12.01.2021, 11:30

„Mówi, lubi, szanuje” - warsztaty z zakresu przeciwdziałania mowie nienawiści

Prowadzenie: Anna Szary

 

Bardzo szybkim zmianom podlegają nie tylko warunki życia na naszej planecie, stale także transformuje sposób porozumiewania się i budowania społeczeństw, komunikacja zostaje uproszczona, często sprowadza się do wizualnego znaku. Anonimowość internetowych komunikatorów i ich szeroka dostępność sprawiły, że w sieci panuje mowa nienawiści, zmagamy się z nowymi zjawiskami: cyberbullingu czy trollingu. Podczas warsztatów skierowanych do młodzieży będzie okazja do zastanowienia jaką moc mają słowa i w razie konieczności jak się przed nimi bronić. Uczestnicy poznają najczęstsze przyczyny hejtu, rozłożą go na czynniki pierwsze, podadzą analizie, a wnioski zostaną przedstawione w ciekawej plastycznie formie.

Warsztaty prowadzone aktywizującymi metodami.

 

Czas trwania: 1,5 h

Wiek 10+

Bilety: 5zł na bilety.nowyteatr.org

 

13.01.2021, 11:30

„Co słyszę, kiedy słucham?” - zajęcia teatralne

Prowadzenie: Justyna Czarnota-Misztal

 

Czasem mamy wrażenie, że w naszej wypowiedzi ktoś słyszy coś zupełnie niezgodnego z naszymi intencjami. Zdarza się, że jest to powód do konfliktu. Jak unikać takich sytuacji? Jak się zachowywać, by komunikacja była skuteczna? Zapraszam na trening uważnego słuchania. W czasie spotkania uczestnicy dowiedzą się, na czym polega mechanizm parafrazy i jak go skutecznie wykorzystywać w codziennym, funkcjonowaniu.

 

Czas trwania: 1h

Wiek 12+

Bilety: 5zł na bilety.nowyteatr.org

 

Spektakle

(do obejrzenia na vod.nowyteatr.org)

 

 

06.01.2021, 12:00

„Morze”

Reżyseria: Pia Partum

 

Co jeśli Morze żyje?  Jeśli ma uczucia i emocje? Co kryją głębiny i podwodne światy? O czym chcą nam opowiedzieć? Zanurkujmy w świat wyobraźni i dźwięków. Zanurzmy się w opowieść o zmiennych nastrojach wody, samotnych skałach i wrażliwych muszlach. Piosenki grane i śpiewane na żywo poprowadzą dzieci po kolejnych magicznych zakątkach morskiej krainy. Kto wie, dokąd zawędrujemy? Co odkryjemy? Porzućmy przyziemne wyobrażenia i dajmy się ponieść na falach ku MORZU możliwości.

 

Występują:

Artyści i Artystki Młodej Orkiestry Nowego Teatru

 

Czas trwania: 40 minut

Wiek: 4+

Bilety: bezpłatny dostęp na vod.nowyteatr.org

08.01.2021, 12:00

„Piotruś Pan”

Reżyseria: Łukasz Kos

 

Ta opowieść może rozpocząć się w każdym dziecięcym pokoju. Jeżeli pomyślicie, że rozpoczęła się właśnie w waszym domu, nie pomylicie się. To historia mam, które wśród pocałunków przechowywanych w szkatułkach, mają takie, których nie podarują nigdy nikomu, nawet wam. I zaciekłych piratów, których myśli uciekają i spacerują po murawie dawno minionych boisk. Ale przede wszystkim to wasza historia. Podróży do Nigdylandii. Mieszkają tam zgubione dzieci. Takie, które wypadły z wózków albo o których istnieniu dorośli zapomnieli w natłoku codziennych obowiązków. Rodzice są gdzieś za drzwiami swojego pokoju, pochłonięci swoimi sprawami, swoją pracą, zanurzeni w swoich iPhonach i tabletach. Współczesny sposób bycia ze sobą, a jednocześnie nie bycia. Podróż do Nigdylandii odbywa się tu i teraz, w mieszkaniu, w którym wszystko jest poukładane i ma swoją funkcję. By znaleźć się w Nigdylandii nie trzeba wiele, potrzebny jest Piotruś Pan.

 

Występują:

Joanna Niemirska,

Michał Bieliński,

Piotr Polak,

Piotr Trojan,

Radomir Rospondek,

Aleksandra Osowicz / Anna Nowicka

Łukasz Kos

 

Czas trwania: 1h 15 minut

Wiek: 8+

Bilety: bezpłatny dostęp na vod.nowyteatr.org

13.01.2021, 12:00

„Indianie”

Reżyseria: Justyna Sobczyk

 

Jeśli pomyśleć o odwadze jako o ciekawości i pragnieniu poznania świata, to w dzieciństwie wszyscy jesteśmy odważni. Jednak proces edukowania bardzo często tłumi ciekawość i ujarzmia temperament. Dlatego nie każdy dorosły jest nadal odważny.
Niech więc nawiedzą nas indiańscy bohaterowie. A wraz z nimi zwierzęta, żywioły, słońce i księżyc. Każdy z nas chowa w pamięci odważnych bohaterów. Być może znajdzie się w niej trochę miejsca dla Indian?
Aktorzy Teatru 21 przywołają ducha wojowniczek i wojowników. Nie bójcie się! Usiądźmy w kole, Słyszycie dźwięk bębna? Zatańczmy razem taniec pow-pow! Tak, Indianie powracają!!! My potrzebujemy ich, a oni nas.
Czas się spotkać!

 

Występują:

Aktorzy i Aktorki Teatru 21

 

Czas trwania: 1h

Wiek: 7+

Bilety: bezpłatny dostęp na vod.nowyteatr.org

17.01.2021, 17:00

„Pinokio”

stream na żywo

Reżyseria: Anna Smolar

 

Uwaga!

Nasz Pinokio NIE JEST:

  • o grzecznym chłopcu
  • o nauce pokory
  • o stawaniu się normalnym

Nasz Pinokio JEST:

  • o wiecznym pragnieniu wolności
  • o sile buntu
  • o granicach tożsamości, również cielesnej

 

Twórcy spektaklu pozostają z dala od archaicznej wizji wychowawczej, opartej na zasadzie: spełnij oczekiwania dorosłych, a dostaniesz nagrodę.
Pinokio o swoją niezależność walczy całym ciałem. Raz po raz buntuje się przeciwko wszelkim autorytetom. Jak dziecko we mgle szuka drogi do wolności, a właściwie – do niepodległości. I – prawdopodobnie, jak wielu jego rówieśników – podejrzewa, że pieniądze dają wolność. Skąd bierze się jego hipermaterializm? Kłamstwo staje się dla niego jedynym narzędziem ucieczki przed biedą, w której żyje Ojciec. Pinokio wstydzi się i kłamie. Ryzykuje i blefuje, gotów stracić życie, byleby nie zdradzić, z jakiego domu pochodzi. Pinokio drażni, jest pełen wad, ale też pociąga i fascynuje. Może i krzywo marzy; za to pozostaje wierny swoim marzeniom.
Pinokio wyzwoli się z drewna dopiero po doświadczeniu wielu pokus i upadków. Daleki od ideału, za to wiecznie niezależny.

 

Występują:

Monika Babula

Magdalena Cielecka 

Dominika Knapik / Paweł Sakowicz / Małgorzata Gorol

Łukasz Kos / Marek Kalita

Zygmunt Malanowicz / Paweł Sakowicz

Piotr Polak 

Magdalena Popławska 

Maciej Stuhr / Wojciech Kalarus

 

Czas trwania: 1h 15 minut

Wiek: 5+

Bilety: dostęp w cenie 10 zł na vod.nowyteatr.org

 

Tak właśnie prezentują się proponowane przez nas zimowiskowe aktywności dla najmłodszych! Ale na koniec, mam też propozycję specjalnie dla Państwa.

Już 10 stycznia o 20:00 premierowo na naszym VOD zaprezentujemy spektakl Katarzyny Kalwat „Powrót do Reims”.

Podczas grudniowych pokazów na festiwalu Boska Komedia, spektakl spotkał się z entuzjastycznym odbiorem, co bardzo nas cieszy.

Wiesław Kowalski, Najlepsze spektakle w 2020 roku, Teatr dla Was

Dawid Dudko, Co słychać w polskim teatrze? 10 najlepszych spektakli roku 2020, Onet

 

Eribon, pochodzący z przedmieść Reims homoseksualny intelektualista uciekł z rodzinnego miasta, by móc ujawnić swoją orientację i dokonać społecznego awansu. Wyjazd do Paryża umożliwił Eribonowi eksplorację homoseksualnej tożsamości, konserwując jednak, mimo wyznawanych lewicowych wartości, wstyd związany z robotniczym pochodzeniem jego rodziny. Dopiero śmierć ojca wywołała w nim potrzebę powrotu w rodzinne strony i zrewidowania swojej tożsamości klasowej. To doświadczenie zainspirowało go do napisania Powrotu do Reims. Książka z miejsca stała się bestsellerem. Polski przekład z 2019 roku momentalnie uzyskał status publikacji kultowej, opisującej doświadczenie analogiczne do doświadczenia pokolenia ustrojowej transformacji: osób, które w pierwszym pokoleniu dokonały rzeczywistego lub pozornego awansu społecznego dzięki migracji do dużych miast i ukończeniu studiów wyższych. Pokolenia, dla którego pochodzenie staje się wstydliwą, wypieraną tajemnicą.

Spektakl, przyjmujący formę spotkania z Didierem Eribonem, stara się przyjrzeć opisanym w książce mechanizmom i postawić pytanie o ich aktualność tu i teraz.

 

Na podstawie „Powrót do Reims” Didier Eribon

 

Występują:

Jacek Poniedziałek

Jaśmina Polak

Yacine Zmit

 

Czas trwania: 1h 30 minut

Bilety: dostęp w cenie 15 zł na vod.nowyteatr.org

 

 

Dziękuję za uwagę, życzę Państwu bezpiecznego końca roku i mam nadzieję, że po Zimowisku widzimy się już całkiem niedługo w siedzibie Nowego Teatru. Nie możemy się doczekać!

Opublikowano: 29 grudnia 2020 15:44

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 99