Edukuję i wychowuję - spotkanie szkoleniowe dla rodziców

19 listopada odbyło się spotkanie szkoleniowe ,,Świadomie edukuję i wychowuję - rodzice w akcji”. Szkolenie zostało zrealizowane przez współrealizatorki projektu Helping Hand w ramach projektu Erasmus+. Prezentacja multimedialna wraz z komentarzem była dedykowana rodzicom dzieci klas 0-IV. Na spotkaniu zostały przedstawione następujące sposoby radzenia sobie z nieodpowiednimi i trudnymi zachowaniami dzieci:

v Bez prawa grozi nam bezprawie, czyli… Stawiaj granice!

v  Nie ograniczaj wolności dziecka!

v  Właściwie planuj dzień

v  Motywuj dziecko do rozwijania pasji, zainteresowań, jako alternatywy spędzania wolnego czasu

v  Wygospodaruj czas dla swojego dziecka

v  Zachęcaj dziecko do podejmowania prac domowych

v  Agresję, przemoc i irytację zastępuj cierpliwością, otwartością na sprawy i uczucia dzieci

v  Traktuj dzieci indywidualnie

v  Dbaj o kontakty społeczne twojego dziecka

v  Bądź świadomy swojej niedoskonałości

v  Są dzieci, które wymagają naszej szczególnej troski, uwagi, poświęcenia i cierpliwości

v  Co zasiejesz to zbierzesz, czyli zakładamy różowe okulary

Rodzice dowiedzieli się również, jak postępować w przypadku dzieci z zaburzeniami neurorozwojowymi, czy innymi cechami, zachowaniami dzieci często przekazywanymi genetycznie, dzieci z:

v  Zespołem Aspergera

v  Zaburzeniami ze spektrum autyzmu

v  Zespołem Nadpobudliwości Psychoruchowej (ADHD)

v  Zaburzeniami opozycyjno-buntowniczymi (ODD)

Mamy nadzieję, że bardziej świadomi rodzice, którzy wiedzą, jakie cechy osobowości i umiejętności pomagają zapobiegać zachowaniom destrukcyjnym będą mogli łatwiej rozwiązywać problemy swoich dzieci.

Cechy i umiejętności, które pomagają w wychowaniu i postępowaniu w sytuacjach trudnych:

-  spokój,

- cierpliwość,

-  empatia,

-  zdolność do refleksji,

-  dobra koncentracja,

-  dobre zdolności komunikacyjne,

- inteligencja emocjonalna

- umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach,

- wytrwałość/samozaparcie,

- umiejętność współpracy,

- elastyczność

Na koniec prezentacji prowadzące zachęciły do lektury książek, które są niezwykle pomocne i zawierają wiele cennych wskazówek i informacji na temat wychowania dzieci i młodzieży, a także właściwego podejścia do życia oraz tworzenia szczęśliwej rodziny i domu.

Rodzice mieli okazję poznać ciekawą ofertę gier edukacyjnych, które mogą być doskonałym prezentem na gwiazdkę i propozycją wspólnych zabaw z dziećmi na długie, zimowe wieczory. Rodzice otrzymali również  ulotkę z adresami i numerami telefonów ważnych w sytuacjach kryzysowych.

Dziękujemy bardzo rodzicom za przybycie. Jesteśmy pełne wiary w to, że te wszystkie wskazówki i porady przyczynią się do właściwego postępowania i postaw w trudnych sytuacjach życiowych i będą pomocne w wychowaniu, edukacji i rozwoju dzieci. Właściwie spędzony z nimi czas będzie bogaty w przygody i właściwie wykorzystany. ,,Różowe okulary”, przez które będą widzieć rodzice swoje pociechy dodadzą im skrzydeł i będą przyczyniać się do prawidłowego rozwoju i tworzenie relacji w okresie dzieciństwa i w dorosłym życiu. Pamiętajmy o cierpliwości, stawianiu granic, konsekwencji, a także empatii i otwartości w kontaktach z dziećmi, które zaprocentują pozytywnym nastawieniem do życia, prawidłowymi kontaktami społecznymi i umiejętnością radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Zachęcamy rodziców do współpracy ze szkołą i nauczycielami, ponieważ bardzo ważne jest by oba środowiska, zarówno domowe, jak i szkolne mówiły jednym głosem, wtedy efekty naszych oddziaływań będą bardziej skuteczne.

Ewa Kamińska&Anna Łączyńska

Opublikowano: 22 listopada 2019 16:28